Vitamín C nemusíme dlouze představovat – je to jeden z nejdůležitějších vitamínů pro správné fungování lidského organismu. Není divu, že okolo něj panuje spoustu mýtů. Přečtěte si, s jakými se můžete setkat nejčastěji a jak to ve skutečnosti je.
K čemu „céčko“ slouží
Podílí se na tvorbě mezibuněčné hmoty, je důležitý při hojení ran, posiluje obranyschopnost organismu, chrání tělo před virovými chorobami, hraje významnou roli při prevenci některých nádorů a působí jako antioxidant.
Lidské tělo, na rozdíl od organismu většiny savců, si vitamín C nedokáže samo vyrobit, proto si musíme jeho přísun hlídat.
Mýtus #1: Nejvíce vitamínu C najdete v citrusech
Saháte při prvních příznacích nachlazení po citrónu? Ve skutečnosti nejvíce vitamínu C získáte z rakytníku, šípku nebo černého rybízu. Velké množství najdete také v listové zelenině, paprikách nebo bramborách.
Mýtus #2: Vitamínem C se nedá předávkovat
Vitamín C se rozpouští ve vodě a jeho přebytek z těla odchází močí, běžně tak předávkování nehrozí. Dejte si ale pozor na dlouhodobě nadměrné užívání, které vaše tělo může poškodit. Může dojít ke snížení hladiny cukru v krvi a nadměrnému vstřebávání těžkých kovů. Vysoké dávky vitamínu C navíc mohou zkracovat dobu života červených krvinek. Pokud překročíte denní dávku vyšší než 4 gramy, může to mít vliv na vznik ledvinových kamenů.
Citliví jedinci mohou na dlouhodobější dávkování vitamínu C reagovat průjmem, na jednorázovou vysokou dávku alergickou kožní reakcí – kopřivkou.
Mýtus #3: Denně si dopřejte 80 miligramů vitamínu C
Doporučená denní dávka vitamínu C je 80 mg, jeho přísun ale musíte přizpůsobit svému fyzickému stavu. Sportujete, kouříte, čekáte dítě, trpíte kardiovaskulárním onemocněním nebo máte cukrovku? Pak potřebujete vyšší příjem vitamínu C. To platí také v případě nachlazení, stresu, i pokud jste po operaci nebo se zotavujete z nemoci. Při velké únavě nebo začínajícím nachlazení můžete zvýšit příjem vitamínu C na 500 až 1000 mg. Pokud vás nemoc dostihne, nepřecházejte ji. Můžete si zadělávat na zdravotní komplikace.
Mýtus #4: Ovoce a zelenina jsou nejlepším zdrojem vitamínu C
Ano, ale pouze v případě, že budete jíst jen čerstvé a syrové potraviny, proto se nebojte sáhnout po doplňcích stravy. Tepelnou úpravou se totiž vitamín C vytrácí. Při dušení ztrácí ovoce a zelenina 20 % vitamínu C, při vaření až 60 %. Pokud chcete při vaření uchovat v potravinách co nejvíce vitamínu C, vařte je vždy pod pokličkou. Možná vás překvapíme, ale například brambory udrží největší obsah vitamínů C, pokud je osmažíte. Další užitečné tipy najdete v článku o zpracování potravin.
Mýtus #5: Synteticky vytvořené vitamíny nejsou účinné jako ty přírodní
V dnešní době jsou farmaceutické firmy schopné vytvořit syntetické vitamíny totožné jak strukturou, tak složením s přírodními variantami.
Pokud vás i přes vyvážený jídelníček s dostatečným přísunem vitamínu C dožene nemoc s bolestí v krku, sáhněte po Tantum Verde. Během chvíle od bolesti uleví a usnadní polykání.
Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily