„Bude to bolet,“ říkáme si a odkládáme návštěvu zubaře. Ať už se bojíte bolesti v puse, nebo v peněžence, máme pro vás důležitou zprávu: pravidelné prohlídky šetří váš čas, bolest a dokonce i ty peníze. Jak to? To vám povíme v dnešním článku – a rovnou poradíme, jak zvládnout trhání zubu.
Za čtvrt hodinky jste z ordinace venku
Kolik času jste naposledy strávili v zubařském křesle? Pokud zubaře vídáte jednou za uherský rok, vsadíme se, že si u něj pokaždé posedíte pořádně dlouho. Kdybyste se ale u něj zastavili dvakrát za rok, nemuselo by to tak být.
Při pravidelných prohlídkách zubař objeví kazy a další problémy, které ještě nebolí a jsou ve stádiu, kdy je dokáže rychle vyřešit. Kaz je infekční onemocnění, které se postupně šíří po celých ústech. Pokud je podchycený včas, řeší zubař malý kaz na jednom zubu a vy jste za chvíli z ordinace venku. Když přijdete až s bolavou pusou, tak snadné to nebude.
Víte, že kazy na začátku nebolí? Proto na ně sami včas nepřijdete.
K zubaři zadarmo
Samotná prohlídka vás nebude stát vůbec nic. Zdravotní pojišťovna za vás zaplatí dvě ročně, pokud je mezi nimi alespoň 3měsíční rozestup. To platí v případě, že vás nic nebolí a nemáte jiné potíže – s těmi samozřejmě nemusíte čekat 3 měsíce.
Takto určuje podmínky pro bezplatnou prohlídku Všeobecná zdravotní pojišťovna, podobně je to ale i u ostatních pojišťoven. Některé dokonce nabízí pacientům, kteří chodí na pravidelné prohlídky, peníze na pomůcky dentální hygieny a další výhody. Zjistěte si, jak to má ta vaše!
Jenže kdy si dojít k zubaři, když jste v jeho ordinačních hodinách v práci? Po dobu prohlídky a cesty k zubaři máte nárok na placené volno. Váš zaměstnavatel může chtít potvrzení od lékaře, ale jestli jste si prohlídku nemohli zařídit mimo pracovní dobu, budete mít čas strávený u zubaře a na cestě omluvený a proplacený. Podrobnosti najdete v tomto článku.
Když zub musí ven
Teď už víte, že se máte u zubaře zastavit dvakrát ročně. Jestli jste to ale doteď nedělali, asi tušíte, že vás může čekat větší zákrok. Jak ho zvládnout? Máme pro vás pár tipů, které vám usnadní hodiny a dny po trhání zubu.
- Nelekejte se, pokud ranka první den nebo dva krvácí. Krev patří k procesu hojení.
- Chlaďte, chlaďte a chlaďte.
- Dokud je místo zákroku umrtvené, vydržte nic nejíst a nepít horké nápoje. Mohli byste se popálit nebo kousnout.
- První dva dny si ranku nevyplachujte ani ji nečistěte kartáčkem. Vytvoří se v ní krevní sraženina, která je nutná pro uzavření a zahojení.
- Skočte si do lékárny pro Tantum Verde Spray. Má protizánětlivé a anestetické účinky, zmírní bolest a usnadní hojení.
- Po 3 dnech můžete místo po zákroku čistit kartáčkem, ale velmi jemně.
Na správné čištění nepotřebujete kartáček z reklamy
Nebojte, nechceme vás poučovat, že si máte čistit zuby. Jste si ale jistí, že používáte správný kartáček?
Reklamy nám tvrdí, že nejlepší kartáček má různě dlouhá vlákna nebo dokonce speciální gumové štětiny. Opravdu dobrý kartáček ale vypadá vedle těch z reklamy úplně obyčejně.
Měl by mít:
- Malou hlavu, abyste se s ním dostali všude
- Měkké štětinky
- Stejně dlouhé štětinky
Že jste zvyklí na tvrdý kartáček a měkký vám zuby nevyčistí? To není pravda. Zubní plak je měkký, ze zubů ho dostanete i s nejměkčím kartáčkem. Ten navíc nepoškodí vaše dásně, jak to bývá s tvrdým kartáčkem.
Víte, že ani na měkký kartáček nemusíte tlačit? Důležitější je věnovat čištění zubů dostatek času.
Nezapomínejte také na mezizubní kartáček a zubní nit. Klasickým kartáčkem se do prostoru mezi zuby nedostanete, a tak tam zůstávají zbytky jídla.
Víte ve svém okolí o někom, kdo už nebyl pořádně dlouho u zubaře? Pošlete mu náš článek, možná mu zachráníte nejeden zub. 🙂
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily