Školní rok je v plném proudu a s ním přichází první rýma, kašel a bolest v krku. Zjistěte, co dělat, když vaše dítě přinese domů nezvaného návštěvníka, jak dlouho trvá rekonvalescence a kdy se může vrátit zpět do školy.
Proč jsou virózy u dětí tak časté?
Předškolní děti jsou k virovým onemocněním mnohem náchylnější. Jejich imunitní systém má menší obranyschopnost a není schopen bránit se častým útokům virů. Většinou se jedná o běžné onemocnění nosohltanu. Toto virové onemocnění postihuje děti i několikrát do roka.
Podíl na tom má i dětský kolektiv, který je přímo jako stvořený pro přenášení bakterií a virů. Navíc děti ve školce sdílí hračky a jiné pomůcky. Stačí, aby jedno dítě přišlo do školky trochu nemocné, a postupně bacily přeskočí na většinu dalších dětí.
Jak poznat, že se jedná o chřipku?
Zatímco nachlazení má pozvolný nástup, doprovází ho rýma, kašel, občas i teplota (maximálně do 38 stupňů) a většinou se obejde bez bolesti kloubů a svalů. Klidový režim je ale doporučen alespoň do dobu trvání příznaků.
Chřipka se vyznačuje prudkým nástupem vysoké horečky, bolestí svalů a dráždivým kašlem. Virus chřipky je vysoce nakažlivý. V takovém případě dítě musí odpočívat na lůžku a doba rekonvalescence se doporučuje ještě týden po ústupu horečky.
Podrobněji jsme se o rozdílech věnovali v tomto článku.
Na co si dát pozor?
Časté nemoci u dětí znamenají, že si vytváří imunitní systém do dalších let života, neměli bychom tedy projevy nemoci a jejich léčbu zlehčovat.
Hlídejte teplotu
Při teplotě do 38 stupňů nemusíte panikařit. Stačí nepřetápět místnost, zvlhčovat vzduch, pravidelně větrat a nepřehřívat dítě pod peřinou. Hlídejte, aby váš malý pacient odpočíval, hodně pil a připravujte mu lehce stravitelná jídla. Tímto způsobem rychle srazíte teplotu.
Pokud se ale teplota přehoupne přes 38 stupňů, podejte léky na snížení horečky a na řadu mohou přijít i zábaly. Ale pozor, jen v případě, že je dítě celé horké. Pokud má nohy nebo ruce studené, zábalům se vyhněte. Mohlo by upadnout do teplotního šoku.
Provádějte zábaly správně
Jak na ně? Zabalte dítě od ramen ke kolenům do mokré osušky zhruba na 20 minut. Stačí, když bude osuška jen o pár stupňů chladnější než teplota dítěte. Při zábalu nepřikrývejte malého pacienta peřinou – vznikl by tak zapařovací zábal, který by nemoc ještě zhoršil. Pokud teploty ani s léčbou neklesají do tří dnů, jděte raději k lékaři.
Vysoké horečky přes 38 stupňů doprovázející chřipku můžou být pro děti do 5 let nebezpečné. Mohou totiž způsobit febrilní křeče – nekontrolovatelný třes, které můžou ohrozit nervovou soustavu. Proto je potřeba tělesnou teplotu dítěte hlídat a pokud přesáhne 38 stupňů, začít ji srážet. Pokud se u vašeho dítěte febrilní křeče objeví, volejte ihned záchranku. Pokud máte miminko do 3 měsíců, navštivte v případě horečky vždy lékaře.
Kdy se může vrátit dítě do školy?
Často se stává, že dítě chodí pár dní do školky a zbytek týdne promarodí. To je náročné především pro rodiče, kteří musí skloubit práci s hlídáním dětí. Rodiče dávají děti do kolektivu nemocné, nedoléčené nebo s doznívající nemocí. Uzdravení potřebuje dostatek času.
Praktická lékařka, MUDr. Ivona Prokopcova: „Po nemoci je vhodné omezení fyzicky náročných aktivit a účast na společenských akcích. Doporučuji omezit cvičení po běžném nachlazení po dobu týdne, po chřipce až 2–3 týdny. Vždy je nutné přihlédnout k dispozicím konkrétního dítěte. Zátěž postupně a zvolna navyšujeme. Přínosný se ukazuje zvýšený přísun vitamínů a náležitý odpočinek, dostatek spánku.“
Za dva až tři dny by měl být váš malý marod z nejhoršího venku. Léčba chřipky celkově trvá 7 až 10 dní, ale nemoc dokáže mladý organismus pořádně vyčerpat – proto nechejte dítě nabrat dostatek sil, než se vrhne zpátky do kolektivu. Rekonvalescence tak může trvat až 2 týdny. Proto nezapomínejte na prevenci a pro posílení imunity zajistěte dětem ve stravě dostatek důležitých vitamínů.
Máte nějaký osvědčený recept proti chřipce u dětí? Dejte nám vědět do komentářů.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily