Očkovat, nebo neočkovat? Na tuto otázku bychom mohli odpovědět jednoslovně. Tak důležité a často diskutované téma jako očkování si ale zaslouží větší pozornost.
Proto se v dnešním článku společně podíváme na to, jak očkování proti chřipce funguje, proč ho lékaři doporučují i kdy a jak často se nechat přeočkovat.
Chřipka není rýmička
Proti chřipce se očkuje především proto, že jde o vysoce nakažlivé onemocnění, které je závažnější, než si většina z nás uvědomuje. Chřipka není jako nachlazení, při kterém můžete třeba jen zvolnit a dopřát si víkend v klidu.Vyřadit vás může i na několik týdnů, podle toho jak rychle vaše tělo zvládne rekonvalescenci. I po nemoci se ale člověk snáze unaví a potřebuje více odpočívat, kvůli oslabené imunitě. Příznaky se navíc objeví náhle z plného zdraví a s vysokou intenzitou.
Jaké jsou běžné projevy chřipky?
- horečka (nad 38 °C)
- bolest hlavy
- bolest kloubů a svalů
- únava, malátnost, zchvácenost
Dokážete poznat chřipku od nachlazení? Jejich záměna patří k častým omylům. Naučte se je rozeznat podle našeho článku!
Vyřazení z provozu ale není to nejhorší: i dnes, v době pokročilé medicíny, může vést chřipka v kombinaci s oslabenou imunitou nebo dalším onemocněním k tomu nejhoršímu. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR souvisí s chřipkou až 2000 úmrtí ročně.
Proto je očkování i dnes tak důležité. Chrání proti chřipce, a pokud dojde k nakažení, zmírňuje její projevy a délku nemoci. Chřipka vás nevyřadí z práce, rodinného života a koníčků.
Náš tip: Pobolívá vás v krku? Nebojte, nemusí jít hned o chřipku. Vždy ale mějte po ruce Tantum Verde. Praktické pastilky, sprej nebo kloktadlo vám uleví od bolesti a zánětu v krku.
Jak funguje očkování proti chřipce?
Zjednodušeně můžeme fungování vakcíny popsat následovně:
- Lékař vám ve vakcíně vpraví do těla malé části mrtvého viru chřipky.
- Organismus se s virem seznámí a začne produkovat protilátky.
- Protilátky vás během dané chřipkové sezóny chrání před nákazou.
Chřipkový vir je ale chytrá potvůrka. Každoročně mutuje, a tak se musí měnit i složení vakcíny. O to se stará Světová zdravotnická organizace (WHO), která v únoru až březnu vydává doporučení na složení vakcín pro nadcházející sezónu. Vychází z výsledků testů ze stovky laboratoří po celém světě.
Kdy se nechat naočkovat?
Ideální je doba ještě před začátkem chřipkové sezóny. Účinky vakcíny nastupují 10–14 dní po očkování, proto se nechte očkovat s předstihem. Ideální období je říjen a listopad. Kvůli mutacím viru je třeba očkování každoročně opakovat, abyste byli připravení na aktuální podobu viru.
Důležité je, abyste byli v době očkování zdraví. Pokud jste nachlazení, domluvte se na vhodném odkladu termínu očkování.
Zajděte si do očkovacího centra, pokud to k němu máte daleko, můžete se obrátit i na praktického lékaře.
A co vedlejší účinky?
Kolem vakcinace a jejích vedlejších účinků panuje celá řada mýtů. Ve skutečnosti jsou ale vedlejší účinky mírné. Ve vakcíně jsou jen části viru, který je mrtvý, neaktivní, takže vám nemůže ublížit a způsobit onemocnění chřipkou. Může se objevit únava, teplota a bolesti kloubů, které ale brzy bez léčby odezní. Důležité je po očkování dodržet klid – místo do posilovny zamiřte z ordinace rovnou domů pod deku.
Očkování proti chřipce se dokonce doporučuje i dětem od 6 měsícům a těhotným ženám.
Obzvlášť se očkování doporučuje lidem se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a lidem starším 65 let. Podrobnosti a seznam skupin, pro které je očkování obzvlášť vhodné, uvádí například Státní zdravotní ústav.
Cena? 500 Kč za rok zdraví není moc
Může se vám zdát moc zaplatit každoročně 500 Kč za očkování. Myslete ale na to, že ušetříte nejen peníze za léky, ale i za výpadek z práce.
Víte, že senioři nad 65 let mají očkování zdarma? Platí to i pro další rizikové skupiny. Jejich seznam najdete například v článku na webu VZP.
Nejdůležitější informace o očkování proti chřipce v kostce
Kdy se nechat očkovat: Každoročně v říjnu až listopadu
Kde: U praktického lékaře nebo v očkovacím centru
Kdo: Kdokoliv. Děti od 6. měsíce věku, těhotné ženy od 2. trimestru
Za kolik: Cena se pohybuje okolo 500 Kč
Podrobnější informace o očkování proti chřipce najdete například na tomto webu věnovaném tématu vakcinace.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily