Školní rok je v plném proudu a s ním přichází první rýma, kašel, bolest v krku. Ale znáte to, jen co dítko vyléčíte, nachlazení se projeví i u vás, a když už jste všichni zdraví, za pár dní dítě přijde znovu domů s nudlí u nosu. A tak je to pořád dokola a dokola. Nekonečný koloběh.
Zase ta rýmička a kašílek
Mezi nejčastější dětské nemoci patří katary horních dýchacích cest. Většinou se jedná o běžné onemocnění nosohltanu, které se však může zkomplikovat. Infekce se může dostat do uší nebo hrtanu a průdušek, případně i do plic. Toto virové onemocnění postihuje děti i několikrát do roka.
Předškolní děti jsou k virovým onemocněním mnohem náchylnější. Jejich imunitní systém má menší obranyschopnost a není schopen bránit se častým útokům virů, kterým se v chladnějším počasí daří. Navíc děti ve školce sdílí hračky a jiné pomůcky. Stačí, aby jedno dítko přišlo do školky trochu nemocné, a postupně bacily přeskočí na většinu dalších dětí.
A proto se často stává, že dítě chodí pár dní do školky a zbytek týdne promarodí. To je náročné především pro rodiče, kteří musí skloubit práci s hlídáním dětí. Často dávají děti do kolektivu nemocné, nedoléčené nebo s doznívající nemocí. Kdy by se tedy dítě mělo vrátit do kolektivu?
Praktická lékařka, MUDr. Ivona Prokopcová: „Běžné nachlazení nemívá těžký průběh, ale klidový režim je doporučen alespoň do dobu trvání příznaků. Chřipka se vyznačuje prudkým nástupem vysoké horečky, bolestí svalů a dráždivým kašlem. Virus chřipky je vysoce nakažlivý. V takovém případě dítě musí odpočívat na lůžku a dobu rekonvalescence doporučuji ještě týden po ústupu horečky. S návratem ke školním aktivitám nepospícháme.“
Tip: Jak poznat chřipku od nachlazení? Naučte se to v našem článku.
Přizpůsobte se nemoci
Časté nemoci u dětí znamenají, že si vytváří imunitní systém do dalších let života, neměli bychom tedy projevy nemoci a jejich léčbu zlehčovat. Děti sice prožívají nemoci o hodně lépe než my dospělí, přesto je nutné, aby dodržovaly klidový režim. Užijte si čas s nimi. Pusťte si pohádku, klidně jednu za druhou, hrajte si, čtěte a odpočívejte společně. Uzdravení potřebuje dostatek času.
Praktická lékařka, MUDr. Ivona Prokopcová: „Po nemoci je vhodné omezení fyzicky náročných aktivit a účast na společenských akcích. Doporučuji omezit cvičení po běžném nachlazení po dobu týdne, po chřipce až 2–3 týdny. Vždy je nutné přihlédnout k dispozicím konkrétního dítěte. Zátěž postupně a zvolna navyšujeme. Přínosný se ukazuje zvýšený přísun vitamínů a náležitý odpočinek, dostatek spánku.“
Potraviny, které napomáhají bujení bakterií
- Omezte dítěti potraviny z bílé mouky, ta je totiž v důsledku svého zpracování nevyváženou složkou potravy, chybí jí totiž vláknina a velká část vitamínů.
- Pryč s rafinovaným cukrem, ten mají rádi nejen děti, ale i mikroorganismy, které mohou být strůjcem nemoci.
- Pozor na mléčné výrobky, někteří lidé je hůře tráví, někteří mívají pocit zahlenění.
Tip: Neumíte si představit horký čaj bez medu? A víte, že teplota vyšší než 40 °C ničí v medu všechny účinné látky? Seznamte se s léčivými účinky medu v článku Český med v boji proti nachlazení.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily