To, co je pro mnohé z nás krásně rozkvetlá louka, je pro alergiky přímo noční můra. Červený nos, uslzené oči a neustálé kýchání, to vše je denním chlebem všech alergiků. Víte, ale podle čeho dalšího je ještě poznáte?
Pozor! Článek je psaný s nadsázkou, protože smích léčí. Se všemi alergiky ale hluboce soucítíme a přejeme zdárné překonání všech obtíží.
Pylový kalendář
První signál, který by vám mohl prozradit, že máte právě čest s alergikem je jeho vnímání času. Netuší totiž, jestli je pondělí nebo středa, kdy máte výročí nebo kdy má vyzvednout auto z opravy. Zaručeně vám ale řekne, kdy kvete srha, kdy bojínek a kdy bříza.
Oblíbené roční období? Jedině zima
Díky tomu, že žijeme v mírném podnebném pásu, můžeme se radovat ze 4 různých ročních období. Pokud jde ale o alergiky, tak ti mají jen dvě roční období – kvetoucí a zimní. Jestli tedy na otázku: „Jaké je tvé oblíbené roční období?“, získáte okamžitou odpověď, že zima, možná se právě bavíte s alergikem nebo milovníkem lyžování. Ale spíš s alergikem.
Alergie nejen na pyl
Víte, na co jsou alergici alergičtí ještě více než na všechen pyl světa? Na větu: „To nic není, je to jen alergie.“. Jde o zaručený recept, jak člověka trpícího alergií vytočit během pár sekund. Pro něj to totiž není „jen“ alergie, ale každodenní boj s neviditelným nepřítelem.
Když je kapesník víc než jen módní doplněk
Tak jako může být složený kapesníček v kapse saka známkou pravého gentlemana, stejně tak může být jeho papírová varianta známkou alergika. Ten bez něj během pylové sezóny nedá totiž ani ránu a z kapesníčku a alergika se stávají nerozluční přátelé.
Největší nepřítel? Posekaná tráva
Pořádně zavařit všem alergikům může nejen rostoucí tráva, ale i ta posekaná. Takže pokud uvidíte někoho, kdo obchází posekanou trávu velkým obloukem s hrůzou v očích, pravděpodobně jde o člověka, který trpí alergií.
A jaké je to z pohledu nealergika?
Pokud žijete v domácnosti s člověkem, který splňuje výše popsané příznaky, máme pro vás seznam věcí, se kterými se budete muset rozloučit:
1. Procházky v přírodě
Pokud se přeci jen vydáte na romantickou vycházku, nenechte si ji zkazit kýcháním a ujistěte se, že vyrážíte i s lékem proti alergii.
Tip: Sliznici krku, často podrážděnou během alergií, pomůže zklidnit doplněk stravy Tantum Natura s propolisem.
2. Darované květiny
Pravidlo č.1 pro přežití každého alergika je vyhnout se jakémukoliv pylu, a proto nečekejte, že domů přijde dobrovolně s další květinou. Takže nejen že máte utrum s rozšiřováním flóry u vás doma, ale ani nečekejte darovanou kytici.
Tip: Na druhou stranu květiny jako růže, mají těžký pyl, který tolik nevíří vzduchem a nezpůsobují alergikům komplikace. Pořád máte naději.
3. Čerstvý vzduch a světlo
Pokud bydlíte s alergikem, už jste to možná sami zažili – první věc po příchodu domů, kterou udělá je zavření oken a zatažení všech žaluzií. Nejen čerstvý vzduch, ale i světlo jsou v tomto případě hrozbou, a tak vám nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že následujících pár měsíců budete bydlet v jeskyni. Ale nebojte, zimou to končí :).
Jak tedy přežít pylovou sezónu ve zdraví? Pro všechny alergiky máme pár tipů, jak na alergii vyzrát a pro vás ostatní máme prosbu. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo trpí alergií, snažte se ho pochopit a buďte ohleduplní, i my vám přejeme pevné nervy.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily