Vysnili jste si léto zalité sluncem a odpočinkem? Zatímco se oddáváte chlazeným nápojům a vánku z klimatizace, angína si v létě rozhodně volno nebere. Nenechte se zastihnout nepřipravení ani v letních měsících a přečtěte si, jak angíně předcházet a prožít léto naplno.
Máte v krku nevítaného hosta?
Angína na svého hostitele není vybíravá, ale nejběžněji se vyskytuje u dětí a starších lidí. V létě je obvyklejší angína virového původu, u které antibiotika nepomáhají, protože jsou účinná proti nemocem vyvolaným bakteriemi. Při dodržování správného klidového režimu odezní onemocnění většinou do jednoho týdne.
Pro letní angínu je charakteristická:
- bolest v krku,
- malátnost,
- bolavé, zarudlé a oteklé mandle,
- bílý povlak na jazyku,
- zarudlé stěny hltanu,
- bolest při polykání,
- zhoršené dýchání,
- chrapot,
- zvýšená teplota,
- nevolnost nebo zvracení, které se vyskytuje hlavně u dětí.
Jak předcházet v létě skrytým hrozbám, které nám zadělají na angínu?
Zapínáte si hned po příchodu domů klimatizaci, každý nápoj si vylepšujete pár kostkami ledu a neodoláte nabídce oblíbeného zmrzlinového stánku? Své tělo na okamžik ochladíte, ale udělíte mu také slušný teplotní šok, ze kterého se může rozvinout angína. Jak se vyhnout skrytým hrozbám, které na nás může léto nastražit?
1. Chlazené nápoje pijte s mírou
Správný pitný režim je nedílnou součástí prožití léta ve zdraví, ale místo ledu si svůj nápoj raději zpestřete ovocem. Dopřát si můžete mražené ovoce, avšak opatrně s jeho množstvím. Abyste tělo nevystavovali prudkému skoku mezi teplotami, s chlazenými nápoji a hltáním zmrzliny to opravdu nepřehánějte.
2. Používejte správně klimatizaci
Nenechejte vzduch foukat přímo na sebe a nastavte si klimatizaci na vhodnou teplotu. Nastavení by se mělo pohybovat o 4 až 7 °C méně, než je přirozená venkovní teplota. Prostory pravidelně větrejte, aby se vzduch obměňoval. Klimatizace doma a v autě taky pravidelně čistěte, protože vzduch ze znečištěných přístrojů zvyšuje riziko onemocnění.
3. Nepodceňujte oblečení
Výkyvy teplot jsou v létě zrádné a v mokrých plavkách po radovánkách na koupališti můžete snadno ofouknout a prochladnout. Pokaždé se pořádně osušte a oblečte se do suchého oblečení. Chystáte se s rodinou k večernímu táboráku? Nezapomínejte, že i v létě se s večerem snižují teploty, takže přibalit svetřík navíc přijde vhod.
4. Čistota půl zdraví
Rčení, které platí neustále. Na nemytých rukou se viry a bakterie přenáší snadno a při kontaktu ruky s obličejem se můžete nakazit nejenom angínou, ale i jiným kapénkovým nebo průjmovým onemocněním. Dbejte na pravidelné mytí rukou a dohlížejte i na nejmenší, aby dodržovali hygienické zásady, a to včetně pečlivého čištění zubů.
5. Vyspěte se z nemoci
Necítíte se ve své kůži? Vezměte si den volna na to, abyste si náležitě odpočali. Leckdy naše tělo volá po chvíli klidu. Když ho vyslyšíte, můžete zahnat nemoc v jejím počátku. Nepřehlížejte žádné příznaky, protože pokud přecházíte nemoc, zaděláváte si na zdravotní komplikace.
6. Zkuste si vykloktat
Při prvních příznacích jako podpůrnou léčbu doporučujeme kloktadlo Tantum Verde. Kloktání léčí bolest v krku, dezinfikuje postižené místo a bojuje proti zánětu.
Kloktadlo se navíc skvěle hodí na cesty a je vhodné i pro nejmladší členy rodiny. Dětem od 4 let, které ještě neumí kloktat, postačí vytřít vnitřek úst tamponem namočeným v roztoku.
7. Navyšte příjem vitamínů
Dopřejte si více vitamínů, ať už v podobě ovoce a zeleniny nebo výživových doplňků. Vsaďte na blahodárné účinky medu, zázvoru a bylinek. Poradíme vám, jak proti bolesti v krku bojovat bylinkami. Vaše tělo se vám odvděčí.
Přejeme, aby vám dodržování téhle sedmičky zásad přineslo šťastné léto bez starostí. Pokud se vám nepodařilo angíně vyhnout a příznaky přetrvávají déle než týden nebo se váš zdravotní stav zhoršuje, kontaktujte lékaře.
Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily