Pečujete o svůj hlas? Že ne? Pojďte mu to vynahradit! Právě teď máte ideální příležitost: na 16. dubna připadá Světový den hlasu. Přečtěte si, jak o hlas pečovat a co dělat, pokud o něj dočasně přijdete.
Jak svůj hlas udržovat?
O svůj hlas byste měli pečovat, i když nejste zpěváci nebo se neživíte přednášením. Jak předejít ochraptění?
1) Rozcvička pro hlasivky
Pokud vás čeká přednáška, delší prezentace v práci nebo jiná aktivita náročná pro hlas, nezapomeňte na ni hlas připravit. Začít můžete už ráno, například si zazpívejte ve sprše. No ano, na tom není nic špatného! Dokonce vám to prospěje.
Pokud svůj hlas namáháte častěji, přijde vám vhod trénink pod dohledem profesionála. Naučí vás, jak správně dýchat a mluvit tak, abyste na konci svého výstupu nebyli na pokraji sil.
2) Toto vás nepřekvapí: Nekuřte!
Kuřáci, bohužel vás nepotěšíme. Kouření neprospívá žádné části vašeho těla, hlasivky nevyjímaje. Kouřením se vysušuje sliznice dýchacích cest a častěji dochází k zánětům. Ty mohou vést k zhrubnutí hlasu, jeho poškození i ztrátě.
3) Užívejte svůj hlas s mírou
Nechtějte po svém hlasu víc, než může zvládnout. Zbytečně ho nepřepínejte, mluvte přirozeně a snažte se omezit pobyt v hlučných prostorách. Možná si to vůbec neuvědomíte, ale hluk v baru vás nutí na hlas nepřiměřeně tlačit a namáhat ho. A druhý den se budete divit, že vám to nemluví.
4) Vyhněte se nevhodným prostorám
Pokud je to možné, snažte se nepobývat v zakouřených a prašných prostorách. Vašemu hlasu škodí i pobyt v místnostech, kde je příliš chladno nebo naopak přetopeno, nebezpečné jsou také změny teplot. Z toho plyne: nepřehánějte to s klimatizací!
5) Pijte. Co? Vodu!
Vaše hlasivky potřebují pravidelné zvlhčování, proto nezapomínejte pít. Vyhněte se slazeným a velmi studeným nápojům i alkoholu. Pijte čistou vodu o pokojové teplotě, případně bylinkové čaje.
A co dělat, pokud o hlas přijdete?
Můžete za to nachlazení, nebo včerejší koncert? Jakmile začnete chraptět nebo o hlas rovnou přijdete, sáhněte po těchto řešeních.
1) Naordinujte si klid
Nechte svůj hlas odpočinout. Ano, úplně! Nezpívejte, nemluvte, jednoduše pár hodin nevydejte ani hlásku.
2) Sáhněte po pastilkách
Pastilky doplňku stravy Tantum Natura vám pomůžou od nepříjemných škrábavých pocitů v krku. Jsou na bázi propolisu – ten vytvářejí včely na ochranu proti bakteriím a vnějším agresorům. Navíc obsahují vitamin C a po vycucání nechávají na sliznici vrstvu, která zmírňuje nepříjemný pocit namožených hlasivek.
3) Čajíčkujte
Ověřená pomoc je čaj z květu slézu, který sice nechutná nejlépe, ale pomáhá. Z méně „drastických“ metod vyzkoušejte šalvějový čaj, zázvor a med.
TIP: Zázvor je oblíbenou ingrediencí do rozličných pokrmů i nápojů. Víte ale, s čím vším vám zázvor pomůže?
4) Napařujte
Zvlhčete dýchací cesty pomocí inhalace. Uvařte hrnec vody nebo vývar z šalvěje, přidejte esenciální oleje a vdechujte – nejlépe s hlavou přikrytou ručníkem.
5) Zajděte včas k lékaři
Pokud jste o hlas přišli nečekaně a ani po dvou až třech dnech se váš stav nezlepšil, zajděte si k lékaři. Ten vás vyšetří a zjistí, co za ztrátou hlasu vězí.
Máte vlastní ověřené tipy, jak hlas znovu „nahodit“? Podělte se o ně na našem Facebooku!
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily