Proč krvácí dásně? A co ovlivňuje kazivost zubů? Na vše, co vás zajímalo o zubní hygieně, jsme se zeptali zubní lékařky Dity Řehořové Hrušecké. Přečtěte si její odpovědi.
Krvácí mi dásně – mám paradentózu, nebo to může mít jiný důvod?
Pokud se při čištění zubů objeví krvácení, patrně to znamená, že trpíte zánětem dásní, což je předstupeň parodontitidy. Proto je nutné dodržovat zásady správné ústní hygieny. Doporučuji navštívit dentální hygienu, kde dutinu ústní zbaví měkkých i tvrdých povlaků. Také vás naučí používat správné dentální pomůcky, osvětlí vám techniku čištění zubů i mezizubních prostor, případně doporučí vhodné výplachy dutiny ústní.
Vytrhli mi zub, kdy si můžu začít vyplachovat? A čím nejlépe?
Vyplachovat po extrakci zubu můžete, ale dávejte pozor, abyste nevyplachovali příliš. V takovém případě hrozí riziko vzniku takzvaného suchého lůžka, které je velmi bolestivé. Dutinu ústní je možné vyplachovat ústní vodou nebo jinými přípravky k tomu určenými, například roztokem Tantum Verde.
Trpím často na afty, co mi pomůže?
Pokud se vám afty často vrací, zkuste dlouhodobě užívat vitamíny B i C a afty vždy lokálně ošetřit. Nejprve je potřete roztokem Tantum Verde, který je dezinfikuje a znecitliví. Poté na ně aplikujte gel s dalším anestetickým účinkem. Pro zmírnění bolesti v ústech vyzkoušejte pastilky Tantum Verde, které mají také protizánětlivý i anestetický účinek.
Více o aftech si přečtěte v našem článku.
Co ovlivňuje kazivost zubů? Je v tom genetika?
Kazivost zubů ovlivňuje především úroveň hygieny dutiny ústní. Riziko vzniku zubního kazu je opravdu vysoké v případě, že se v ústech nachází množství zubního povlaku a ložiska zubního kamene. Ty totiž obsahují zhruba 70 % bakterií, které způsobují demineralizaci tvrdých zubních tkání (sklovina a dentin), a tím vznik zubního kazu. Genetika má na vzniku zubního kazu také v určitém procentu podíl, především ve smyslu struktury skloviny a dentinu a jejich odolnosti vůči působení bakterií zubního povlaku.
Má se z jazyka stírat plak speciální škrabkou?
Jako doplněk správné dentální hygieny doporučuji stírat plak z jazyka speciální škrabkou po každém vyčištění zubů.
Jak často mám používat ústní vodu?
Ústní vodu doporučujeme pacientům při parodontopatiích, a to pouze krátkodobě.
Tip: Přečtěte si náš článek o mýtech v ústní hygieně.
Čím můžu naplnit dentální sprchu?
Vodou. Můžete přidat i ústní vodu v poměru, který najdete v návodu k vaší dentální sprše.
Otázky a odpovědi
Na vaše otázky odpovídala MUDr. Dita Řehořová Hrušecká.
Mojí dceři rostou druhé zuby a často si kvůli tomu stěžuje na bolest. Chladivé gely nepomáhají, jak jí můžu ulevit?
Bolestivé prořezávání zubů bývá ve většině případů pouze u dětí, kterým se prořezávají zuby dočasné – „první“. Dočasné zuby nahrazují zuby stálé, které se sliznicí už neprořezávají, sliznice tedy nebolí. Přes sliznici se prořezávají pouze první a druhé stoličky, které nemají předchůdce v dočasném chrupu, ale to již příliš bolestivé nebývá. Pokud si dítě stěžuje na bolest, je možné podat analgetika. Je však nutné vyloučit i jinou dentální příčinu, například zubní kaz nebo odumřelý zub.
Na co máme zuby moudrosti?
Pojem „zuby moudrosti“ je pouze obecné pojmenování třetích stoliček. Jsou pozůstatkem po předcích, kteří měli tužší stravu a třetí stoličky tak byly – stejně jako mohutnější čelisti – jednoduše výhodnější. V současnosti už se u většiny populace prořezávají jen částečně, u někoho dokonce vůbec a jejich původní funkce se vytrácí.
A jak je to s tou moudrostí? Lidové označené těchto zubů vychází ze skutečnosti, že se prořezávají až v dospělosti. Důvod můžeme opět hledat v evoluci. Třetí stoličky jsou poměrně velké a tak se prořezávaly až v době, kdy pro ně byl v čelisti dostatek místa. Vlivem stravy se ale naše čelisti postupně zmenšují a pro „moudráky“ tak leckdy nebývá místo ani v dospělosti.
Trápí mě zažloutlé zuby. Zkouším různé pasty, ale bezvýsledně. Co mám dělat?
Pokud se pacientovi nelíbí žlutavý odstín zubů, je možné si nechat zuby vybělit. Tento výkon vždy indikuje a provádí zubní lékař. Bělení zubů speciálními bělícími gely se provádí buď v ordinaci (ordinační bělení), nebo jej pacient provádí podle instrukcí lékaře doma (domácí bělení). Ideální je kombinace ordinačního a domácího bělení.
Mám po bělení zubů, jaké přípravky můžu používat bez obavy, že mi zuby obarví?
Pokud jde o bělení ordinační, vyhněte se bezprostředně po něm potravinám, které barví sklovinu, tedy kávě, čaji, nebo červenému vínu. Neměli byste ani kouřit a nepoužívejte ústní vodu s chlorhexidinem, který barví zuby. Pokud se jedná o bělení domácí, které trvá většinou několik týdnů, vyhýbejte se všem uvedeným potravinám po celou dobu bělení.
Péče o zuby a dásně – na co si dát pozor?
O zubní péči toho už bylo řečeno hodně, ale ruku na srdce – věnujete jí dostatek času? Zůstaňte v koupelně o pár minut déle, můžete se tak vyhnout třeba paradentóze a žlutým zubům. Poradíme vám, jak správně na ni!
Krvácení dásní neberte na lehkou váhu
Pokud se při čištění zubů objeví krev, patrně to znamená, že trpíte zánětem dásní. Jedná se o předstupeň parodontitidy, tedy zánětlivého onemocnění tkáně, které může vést až ke ztrátě zubu. Dbejte proto na zásady správné ústní hygieny, která vám může pomoct celý proces zvrátit:
- čistěte si zuby dvakrát denně,
- používejte správný zubní kartáček
- na pomoc si vezměte i mezizubní kartáčky a dentální nit
Při každém čištění myslete i na jazyk, na kterém se usazuje plak. S jeho odstraněním vám může pomoct speciální škrabka.
Zařaďte dentální hygienu mezi pravidelné „preventivky”
Po každém jídle se v ústech hromadí bakterie, kterým se líbí hlavně v prostorech mezi dásněmi a zuby. Právě tam postupně vytvářejí plak a zubní kámen a způsobují, že dáseň ustupuje a zub se začíná viklat. Choďte proto pravidelně k zubaři, který pozná i pouhé známky začínající parodontitidy. Kromě něj se ale objednejte i na dentální hygienu, kterou doporučujeme navštěvovat jednou za 6 měsíců. Dentální hygienistka vaše zuby zbaví měkkých i tvrdých povlaků, naučí vás používat správné dentální pomůcky, osvětlí techniku správného čištění zubů i mezizubních prostor a případně doporučí vhodné výplachy úst.
Ústní voda ano, ale…
Nespoléhejte na to, že ústní voda nahradí celou hygienu. Pokud ale chcete používat kloktadlo, které účinkuje tak, jak má, vyzkoušejte roztok Tantum Verde. Obsažené léčivo si poradí se začínajícím zánětem dásní a jazyka nebo nepříjemnými aftami a tlumí bolest. Bonus? Roztok můžete během zánětu v klidu používat každý den bez obav, že vám zabarví zuby.
Může za to genetika?
Kazivost zubů ovlivňuje hlavně úroveň ústní hygieny. Riziko vzniku kazu je vysoké v případě, že se v ústech nachází velké množství zubního plaku a ložiska zubního kamene. Ty totiž obsahují zhruba 70 % bakterií, které způsobují demineralizaci tvrdých zubních tkání (sklovina a dentin), a tím právě vznik kazu. Nicméně genetika na tom má v určitém procentu také svůj podíl. Ovlivňuje strukturu skloviny a dentinu a jejich odolnost vůči působení bakterií.
Omezením zlozvyků k zářivějšímu úsměvu
Jíte často sladkosti a pijete přeslazené limonády? Když vás popadne chuť na sladké, sáhněte raději po kousku ovoce. Vaše zuby to ocení a navíc doplníte potřebné vitamíny. A místo slazené limonády si dejte třeba minerálku nebo zelený čaj.
Kouříte cigarety? Nikotin narušuje přirozené složení slin a přispívá nejen k zápachu z úst, ale kuřákům se navíc snadněji tvoří zubní kámen, zuby postupně žloutnou a tvoří se na nich nehezké skvrny. Sliny zdravého člověka mají totiž ochrannou funkci a brání v ukládání plaku. Toxické látky v cigaretách jejich schopnost zeslabují a dále dochází k oslabení sliznice v ústech, kde se pak snadněji vytváří infekce.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily